Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

czwartek, 1 lutego 2018

U NASZYCH ZACHODNICH SĄSIADÓW

Czytam i nie wierzę.

No proszę, w Niemczech też problem z edukacją mają.  U nas nadwyżka, a u nich zaczyna brakować nauczycieli ( http://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-braku-naczycieli-ten-problem-nie-wzi%C4%85%C5%82-si%C4%99-znik%C4%85d/a-42392574). Zarabiają więcej niż my, a młodzi do zawodu się nie garną, bo wg nich zarobki zbyt małe.
Niemcy oszczędzali przez lata na oświacie i teraz mają taki oto problem, że za 7 lat będzie już brakowało ok 35 tys nauczycieli. Największy niedobór już jest tych z edukacji wczesnoszkolnej.

"Już dziś kształcenie najmłodszych w Niemczech odbywa się metodą na styk. Około dwóch tysięcy etatów w podstawówkach jest nieobsadzonych. Tymczasem z badań naukowych na całym świecie wynika, że im młodsi są uczniowie, tym większą rolę w ich edukacji odgrywają nauczyciele o należytych kwalifikacjach. To oni kładą kamień węgielny pod ich stosunek do wiedzy i nauki. (...) Ale wciąż nie są wystarczająco doceniani i szanowani, tak przez polityków, jak i rodziców".

A u nas właśnie ta grupa zarabia najmniej ( jest na gołych etatach), pracuje najciężej ( mając jedno dziecko można się umordwać,  majac gromadkę....  radzę spróbować) i jest najmniej szanowana.  W mojej szkole był taki okres, że nazywano nas  pogardliwie "kredkami".

Wyobraźcie sobie,że Niemcy wyciągają ręce po polskich nauczycieli, którzy mieliby uczyć języka niemieckiego uchodźców. Ale jaja!

14 komentarzy:

 1. Mój znajomy jest nauczycielem w Niemczech. Jest Polakiem, uczy młodych Niemców przedmiotów, o których nie ma pojęcia, bo oprócz biologii wcisnęli mu informatykę i technikę. Odwala manianę! To jest masakra, bo odbywa się to na żywych organizmach młodych ludzim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, to tak jakby mi wciśnięto chemię, o której nie mam zielonego pojęcia.

   Usuń
 2. Dobrze, ze ja juz nie musze sie martwic edukacja wlasnych dzieci, bo sa wyedukowane. Teraz niech one sie martwia o swoje dzieci.
  A wiesz, dlaczego mlodzi nie chca isc do tego zawodu? Bo zlikwidowano, ze kazdy nauczyciel jest urzednikiem panstwowym, znaczy pogorszylo im sie, i finansowo, i przywilejowo. Poza tym w szkolach jest sporo tego straumatyzowanego pomiotu, przychodza z nozami, nie przejmuja sie niczym, nie szanuja i nie sluchaja nikogo, a obowiazek szkolny maja i nikt ich nie moze wyrzucic. Nauczyciele zaczynaja sie bac tej pracy i ida pracowac tam, gdzie bezpieczniej. Bedzie jak z pielegniarkami i lekarzami, Niemcy beda sprowadzac nauczycieli z Polski.

  OdpowiedzUsuń
 3. To będzie ciekawy eksperyment na żywych organizmach...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż... JUż eksperymentują. Znajomy mijej koleżanki został zatrudniony w niemieckiej szkole jako nauczyciel. Jego specjalnośc to biologia. Wlepiono mu jeszcze inforamtyke i coś , na czym sie nie zna. Ale uczy!

   Usuń
 4. A to ciekawe. Prędzej spodziewałabym się, że z uwagi na zaawansowane multi kulti brakuje tam chętnych do pracy ze starszymi klasami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli Niemcy mają problemy z nauczycielami, to co z Polską gdzie płace są.. no powiedzmy lepiej tego nie komentować. Jeśli zaś będzie, ze Niemcy sięgną po polskich nauczycieli to będzie klęska jak dużą literę "K", oczywiście jest możliwość, że ludzie wrócą do kraju bo "uchodźcy" będą stanowić za wielkie zagrożenie. Używam cudzysłowie bo goście pani Merkel to żadni uchodźcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już sięgnęli. Ale wielu germanistów nie ma.

   Usuń
  2. Dobrze, że piszesz o zarobkach młodych nauczycieli;
   może ktoś z decydentów to przeczyta.
   Pozdrowienia

   Usuń
  3. Toż oni wiedzą.... Doskonale wiedzą.

   Usuń
  4. No cóż, odnoszę wrażenie iż Frau Kazllerin Merkel mozna nazwać "zemstą Honeckera" ;)

   Usuń
 6. W zasadzie mnie to nie martwi. Im w Niemczech gorzej tym u nas bezpieczniej (ta reguła spradza się od tysiąca lat).

  Pamiętam jaki popłoch wywolałem na WSP na jednym z wykladów zadając wykladowcy kwestię z Lenina iż nie można państwem sprawiedliwym nazwać takiego w którym nauczyciel zarabia mniej niż policjant!
  Rzecz jasna i tak mi nie zależało bo to był czas gdy z całkiem niepolitycznych przyczyn musiałem porzucić te studia ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.