Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

niedziela, 21 lipca 2024

Zamek na Szczytniku

 



Zamek Szczytna, znany również jako Zamek na Szczytniku, położony jest w Szczytnej na Dolnym Śląsku, na wzgórzu Szczytnik. Jego budowę rozpoczęto w 1831 roku z inicjatywy hrabiego Leopolda von Hochberga, właściciela dóbr kłodzkich. 


Zamek został wzniesiony w stylu neogotyckim, na wzór średniowiecznych warowni, i ukończony w 1837 roku.

 


Architektura zamku nawiązuje do stylu neogotyckiego, co jest rzadkością w regionie. Jego wieże, mury obronne i stylowe detale przyciągają miłośników architektury.



Zamek otacza piękny park krajobrazowy z licznymi alejkami spacerowymi i punktami widokowymi, z których rozciąga się malowniczy widok na okolicę.


Podczas II wojny światowej zamek był wykorzystywany jako szpital wojskowy. Po wojnie przeszedł na własność państwa polskiego i pełnił różne funkcje, w tym jako ośrodek rehabilitacyjny i sanatorium.

Obecnie zamek jest popularnym miejscem rekreacyjnym, przyciągającym turystów oraz miłośników historii i przyrody.

 


Według miejscowych legend, na zamku pojawia się duch hrabianki, która niegdyś była związana z tym miejscem. Opowieści mówią, że jej postać można zobaczyć w nocy, przechadzającą się po zamkowych korytarzach.

 



Inna legenda mówi o ukrytym skarbie, który miał być schowany w zamkowych podziemiach przez jednego z właścicieli. Pomimo licznych poszukiwań, skarb nigdy nie został odnaleziony.



Obecnie Zamek Szczytna jest własnością prywatną. W 2011 roku został zakupiony przez prywatnego inwestora, który podjął się renowacji obiektu i przywrócenia mu dawnej świetności. Celem jest przekształcenie zamku w atrakcję turystyczną z możliwością organizacji wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.


Zamek Szczytna, ze swoją bogatą historią, ciekawostkami architektonicznymi i otaczającymi go legendami, stanowi ważny punkt na mapie Dolnego Śląska.

2 komentarze:

  1. Świetnie, że znajdują się prywatni inwestorzy, którzy mogą wyremontować i w następstwie udostępniać turystom, czy po prostu okolicznym mieszkańcom.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.