Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

niedziela, 8 grudnia 2019

Nobel to dla nas chleb powszedni

Tak często Polacy są uhonorowywani nagrodą Nobla, że nobliści nie zasługują nawet na wzmiankę w TVP, telewizji, która rzekomo ma misję promowania polskiej kultury. Normalnie żenada. Są relacje ze święcenia samochodów, mszy, czas antenowy zajmują badziewia, typu Miłość w sanatorium, albo Rolnik szuka żony.
Co tam nagroda Nobla w dziedzinie literatury? Hm...
A szkoda. Nasza noblistka mądrze mówiła. Wysłuchałam, przeczytałam uważnie. Nawet, gdybym chciała być złośliwa i przekorna, nie mogłabym się doczepić do ani jednego zdania, słowa, myśli.
"Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Nie zauważamy, że umieramy razem z nim. Życie w natłoku sprzecznych informacji, informacji które nie mają znaczenia, prowadzi do dezinformacji. Myślimy, że wiemy, a tak naprawdę nic nie wiemy. Pogubiliśmy gdzieś wartości. I leziemy gdzieś bezmyślnie jak stado otępiałych baranów.
Hm.
Szkoda. Wielka szkoda, że zamiast cieszyć się z sukcesu, krzyczeć całemu światu: patrzcie, to nasza, to Polka, to nasza kultura, to my... , Okazaliśmy się znowu maluczcy, ohydni i obrzydliwi.
Ot, pielęgnujemy swoje piekiełko.
Wszak Nobel, to u nas chleb powszedni. Nie to co skoki narciarskie, piłka nożna, wybory, czy jeszcze inne ble, ble, ble.

17 komentarzy:

 1. To swiadczy wylacznie o malosci i malostkowosci rzedzacych, o wscieklosci, ze nobla zdobyl ktos, kto nie z nimi. Za wiele nie moga, wiec choc tak wyraza swoja dezaprobate. Smieszne i zalosne gnomy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ania, oni zostali wybrani przez większość. To daje do myślenia.O ile szanuję wybory demokratyczne, o tyle nie zgadzam się z wieloma działaniami. Zawsze myślałam, że kultura jest ponadczasowa, ponadpartyjna. Jak widać byłam w błędzie. Nasz rację. Żałosne gnomy.

   Usuń
 2. Nie pierwszy raz świat docenia to co my odrzucamy.To bardzo przykre, ale na szczęście jest tez wiele ludzi którzy się cieszą z sukcesu naszej noblistki i ją podziwiają:)))Pozdrawiam serdecznie i miłego tygodnia życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda , że tak mało. Ludzie nie czytają, więc nie doceniają. Skoro nie czytają, nie trenują myślenia krytycznego. A skoro nie trenują, to ta umiejętność zanika. Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 3. Niestety już od dawna rozmieniliśmy się na drobne. Nie potrafimy szanować to co nasze - polskie. W domach coraz rzadziej przekazuje się prawdziwe wartości pozwalające szanować swój kraj. Wręcz chyba nie chcemy być dumni z osiągnięć kulturalnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na blogach się mówi, pisze, ludzie czytają,,cieszą się😀
  Pozdrawiam na miły nowy tydzień 💚🍵😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to garstka społeczności. TV ma szerszy zasięg.

   Usuń
 5. Ejże - TVP piała na temat Tokarczuk przez kilka dni z rzędu. Póki pisarka nie zaczęła się odcinać od władzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To piała szeptem chyba. Bo ja nie słuyszałam tego piania. Za to inne piania słyszałam doskonale, aż trzeba było kanał przełączyć.

   Usuń
  2. Tego samego dnia w którym ogłoszono że Tokarczuk otrzymuje Nobla, było o tym w Wiadomościach i nawet się jacyś ministrowie wypowiadali - trochę zresztą na wyrost i potem mieli z tego bekę w TVNie i Angorze.

   Usuń
 6. Piękny esej wygłosiła Pani Tokarczuk, wzruszający. Czyta się go jak poezję 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. wstyd mi jakniewiem co.
  dobrze, ze wczoraj w Trójce była relacja na żywo i w internetach oczywiście, jak tak było z telewizjach nie wiem, byłam 11 godzin w pracy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratulacje od władz - zaproszenia od premiera i prezydenta, iluminacja na budynku prezydenckim, relacja w telewizji z wręczenie nagrody (wykładu na bieżąco nie można transmitować), zwolnienie z podatku.
  Faktycznie - nic się nie dzieje...
  A niestety od dłuższego czasu Nobel literacki i pokojowy to polityka. Takim był nobel dla Lecha Wałęsy - czy lepiej napisać dla ruchu Solidarność (o czym niestety LW nie pamięta), to dla mnie pozytywny przykład akurat, ale zawsze tam gdzie polityka to punkt widzenia zależy od poglądów. Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz, ale do tej pory była cisza. Kiedy pisałam ten post -sza. Jak się wrzawa w mediach społecznościowych ruszyła, to i....

   Czy Nobel literacki to polityka? Hm... Szymborskiej raczej o politykowanie bym nie posądzała, a Nobla dostała.

   Co do pokojowej, to się zgadzam.

   Usuń
  2. Za młodu to i Szymborska się polityką pióra parała.

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.