Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

wtorek, 1 października 2019

Jesień w całej krasie

Miałam zwolnić. Miałam. Ale się znów rozpędziłam. Gonię czas chyba. Czasem nie pamiętam jak się nazywam.
Energia mnie rozpierała i uleciała. W szkole, oprócz dzieci wszyscy jacyś tacy smutni, spięci. Pewnie też próbują dogonić stracony czas. Atmosfera się udziela. I na mnie padło. Dobrze, że z dziećmi pracuję, bo w nich energia i taka czysta radość. Patrzę na efekty mojej dwuletniej pracy i miło się robi. Cudne, chętne do wszystkiego. Dobrze, że mogę z nimi przebywać .
Młodsza wyjechała na swoje studia .Ostatni rok przed nią. Z Kasią od jutra po lekarzach będę ganiać. Będziemy udawadniać, że nie jest wielbłądem . Cudna perspektywa .
W lasach grzybów zatrzęsienie. Mam zapasy prawie z samych prawdziwków. Niestety, nie ja po lesie ganiałam, nie ja szukałam. Trochę żałuję.
Fantastyczni nauczyciele odchodzą z zawodu. Otwierają własną działalność. Z jednej strony podziwiam odwagę i konsekwencję w realizacji marzeń. Z drugiej strony żal. Polska szkoła straciła fantastycznych pedagogów.
Sama bym odeszła, gdybym miała odwagę. Ale nie mam. Więc biadolę. Ale muszę, bo się uduszę.


12 komentarzy:

 1. Masz szczęście , że pracujesz z tymi najmłodszymi, w nich jeszcze jest tyle radości:) Rozmawiałam z fajną, mądra siódmoklasistką...tym "dobra zmiana" dokopała szczególnie mocno i z radości odkrywania świata nic nie zostało...i tu zmęczenie,rozgoryczenie albo tumiwisizm się pojawia. Z mojej dawnej szkoły ( niewielkiej) odeszło z zawodu czworo dobrych nauczycieli Do biura, na utrzymanie męża, a jedna z dziewczyn sklep otwiera. Naprawdę mądre , po dobrych uniwersytetach ...przyszły na ich miejsce -z licencjatami po prywatnych "uczelniach", ale z pewnością siebie godną noblistów...cóóż"o tempora, o mores".

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowny widok....serdeczne pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 3. Az żal suszyć takie ładne!
  Ja też zaczęłam biadolić, widocznie czas odpocząć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem na emeryturze, która za kilka lat nic nie będzie wartać...ale nie wiadomo ile komu dane tu na ziemi żyć. Póki co, cieszę się każdym dniem z moimi Wnukami.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.siepomaga.pl/zycie-gosi

  OdpowiedzUsuń
 6. Grzybki piękne:))Pozdrawiam serdecznie i siły życzę:))

  OdpowiedzUsuń
 7. https://www.siepomaga.pl/zycie-gosi

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ cudny zbiór grzybów, aż zazdroszczę, bo u mnie w lesie pustka. Ale nie ma deszczu, więc i nie ma grzybów :( Mam nadzieję, że i u nas coś się wreszcie ruszy w tym względzie.
  Co do do nauczycieli... cóż, będą odchodzić coraz bardziej. Jeśli ktoś nie jest szanowany, poszuka tego szacunku gdzie indziej :(
  Pozdrawiam serdecznie, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie jak by tak większość nauczycieli odeszła ze szkół i otwarła prywatne firmy... edukacyjne. I niech dyrektorzy lub/oraz rodzice kontraktują u nich usługi...
  Nie było by głupio, i skończyło by się biadolenie.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.