Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

poniedziałek, 28 maja 2018

Takie tam...

Dawno nie zaglądałam i nie pisałam. Czas pędzi nieubłaganie, a ja próbuję dotrzymać mu kroku. Czasami dostaję zadyszki, ot, kondycja słabiutka.

Chciałam jednak ustosunkować się do pewnych zdarzeń, aby kiedyś tam w przyszłości mieć punkt odniesienia.

Protest niepełnosprawnych w sejmie zawieszono. Chylę czoła przed niezwykle odważnymi matkami, które dla mnie są bohaterkami. Chylę czoła, bo przez tyle dni one i ich dzieci poświęcali się i narażali na krytykę, wyśmiewanie itp.

Do całej sytuacji odnoszę się z ogromnym niesmakiem. Dlaczego?
Hm...

Zacznę od plusów.

 • Społeczeństwo usłyszało o niepełnosprawnych i problemach, bo do tej pory cicho - sza - jakby problemu w ogóle nie było.
 • Wśród moich rodaków jest spora grupa ludzi z empatią, wrażliwych i normalnie, rozsądnie myślących.
 • Niewiele, ale chociaż trochę, podniesiono rentę socjalną - od wielu lat nic z tym nie robiono.
A teraz moje refleksje - smutne, niestety. Naszpikowane pytaniami bez odpowiedzi.

Niepełnosprawni to dzieci gorszego boga? Najlepiej, jakby byli niewidzialni, nie mieli potrzeb, nie jedli, nie ubierali się.... Hm... ale żyją zmagając się z bólem, odrzuceniem i często izolacją. 
 • Premier głośno mówi,że dostają ponad 2000 zł. Moje dziecko otrzymuje rentę w wysokości 730 zł. To dlaczego społeczeństwu mówi się o 2000 zł? Zasiłek pielęgnacyjny od nastu lat nie zmienił się - wynosi 153zł. Zasiłek otrzymuje opiekun. Jeśli połączyć rentę z zasiłkiem, to mamy 883 zł. Utrzymanie więźnia kosztuje 6 000 zł. 
 • Niepełnosprawnym proponuje się: darmową rehabilitację bez kolejki ( taaaa.... a życie pisze swój scenariusz), pieluchomajtki, cewniki, wózki... Moja córka , na szczęście takich darów nie potrzebuje, ale ma inne potrzeby - o nich ministerstwo zapomniało. Niepełnosprawność w stopniu znacznym ma różne oblicza. 
 • Żeby dojechać  do lekarza, czy nawet na ową darmową rehabilitację, trzeba zapłacić. Czym? pieluchomajtkami, czy cewnikami? Żeby załatwić opiekę , chociaż na kilka dni ( aby ta matka mogła odpocząć)trzeba opiekunowi zapłacić. Czym? Cewnikami?..... I tak mogłabym wymieniać i wymieniać....
Wszyscy obrońcy życia poczętego mieli ogromną szansę wesprzeć owo życie poczęte, (co prawda już dorosłe , ale tak się dzieje,że dzieci dorastają i wówczas społeczeństwo i państwo o nich zapomina), zorganizować manifestację poparcia, stworzyć listy, obywatelski projekt...
Czy coś przeoczyłam?
Nie zauważyłam ich akcji. 

Gdzie kółka różańcowe i kapłani, gdzie modlitwy przed sejmem, gdzie?
Nie zauważyłam.

W kościołach również - sza. Przynajmniej w tych, w których bywałam- a przez ten czas bywałam  w kilku. Jeden biskup po trzech tygodniach pojawił się w świetle jupiterów i ..... i nic z tego nie wynikło.

Fala hejtu wypowiedzi niektórych ,rzekomo, wykształconych parlamentarzystów ( bo po tym, co mówią, i w jaki sposób , mam wielkie wątpliwości), manipulacje mediów - wszystkich ( publicznych i niepublicznych)- doprowadziły do tego,że rzygać się chce.

Oto akcja społeczna, akcja krzyku rozpaczy i bezsilności, akcja wołania o pomoc- przybrała obraz walki politycznej. Najgłośniej krzyczy opozycja - KTÓRA PRZEZ TE WSZYSTKIE LATA DLA TYCH LUDZI NIE ZROBIŁA NIC.  A parlamentarzyści z partii rządzącej nie lepsi- kłamstawa, poniżanie i obrażanie. OHYDA.

Na koniec jeszcze jedno pytanie? Dlaczego 500+ i 300 zł na wyprawkę dla każdego dziecka nie jest wypłacane w bonach towarowych? Wyglada na to,że tylko opiekunowie niepełnosprawnych zaliczani są do skrajnej patologii i ich wspiera się w naturze w postaci pieluch, cewników ( to oczywiście też jest ogromna pomoc dla tych, którzy potrzebują).

Odcinam ten kupon, ale wiem,że to nie jest koniec. Dzięki tym matkom poczułam siłę, aby również podjąć walkę.
***
A teraz z innej beczki. Ostatni okres obfitował w ogromne sukcesy zawodowe. Otrzymałam trzy znaczące nagrody, w tym jedną międzynarodową. Sama się szkolę i prowadzę szkolenia dla innych. Poznałam fantastycznych ludzi. Dziękuję,  że dane mi było.

W życiu prywatnym, impreza goni imprezę. Też super.

Na szczęście jest cudna pogoda. Wszystko kwitnie dookoła. Chce się żyć. Odcinam już dni do wakacji.

17 komentarzy:

 1. Mnie zmrozily komentarze katolickich z nazwy poslow, ze smierdzi, ze matki wykorzystuja niepelnosprawne dzieci, poza tym szykany w postaci kotar, zakazu dostepu do wind i lazienek. Pogarda level max i pchanie milionow kosciolowi w pazerna d***e, nepotyzm, sobiepanstwo, polityczna chuliganeria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Ciebie. Cóż.... zapenwe kiedyś doświadcza tego, co to znaczy być zaleznym od kogoś. Starość zbliża się wielkimi krokami, co do niektórych, a z nią choroby i smród, bo jak powiedział Owsiak, choroba śmierdzi. I coś czuje,że pewnej pani profesor to grozi.

   Usuń
  2. Ona juz smierdzi, bo jest zepsuta od srodka.

   Usuń
  3. Oj, też tak myślę.

   Usuń
 2. W Twoim poście pozytywne jest to, że zauważa się Twoją pracę. Gratulacje :)

  Przygnębiające były komentarze na temat niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz osób, które chciały je wspierać. Część społeczeństwa chce im przypisać miejsce, które oczywiście to prawe społeczeństwo wskaże:
  1) niepełnosprawni mają siedzieć w domu,
  2) ich matki jeśli protestują są wyrodne,
  3) Tkaczyk-Stawska powinna też siedzieć w domu albo na mszy i jej "opiekunowie" są winni sytuacji spod Sejmu,
  4) a Ochojska za bardzo się mądrzy, więc trzeba było zapytać, czy faktycznie była w Sarajewie.

  plus ludzie opiekujący się niepełnosprawnymi to kombinatorzy, stąd konieczne są bony towarowe. Suweren przemówił, czasem nawet ustami ludzi starszych i opiekunów niepełnosprawnych. Ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa... Mnie już ręce nie opadaja, ale wzbiera złość, potężna złość.

   Usuń
  2. A złość to jest uczucie sprawcze. Z niej wyniknie akcja. Jakaś. Kiedyś. Dużo to lepsze to niż bezsilność.
   Gratulacje z okazji sukcesów pracowych.

   Usuń
 3. Dlaczego w innych krajach dziecko a potem dorosły człowiek z niepełnosprawnościami nie jest od "gorszego boga'? Kilkanaście lat temu byłam w Kanadzie i tam po raz pierwszy zobaczyłam w różnych parkach rozrywki mnóstwo osób niepełnosprawnych w różnych wieku. A u nas nie dość, że brak wystarczającej pomocy, to jeszcze w pakiecie pogarda...
  Mnie zabrakło Kościoła, który murem powinien stanąć za najsłabszymi i uświadamiać swoim sprawnym "barankom i owieczkom", że człowiek niepełnosprawny, to przede wszystkim CZŁOWIEK!

  Gratulacje w docenieniu Twojej pracy, to dodaje skrzydeł!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tego nie rozumiem. Kiedy z Kasią jeeździmy za granicę, widzimy ja nas traktują. W porównaniu z naszym krajem to jest piekło - niebo.

   Tak, Roksano, mnie też zabrakło kościoła.

   Usuń
 4. Jakie wspaniałe niespodzianki przyniosło Ci życie! Gratulacje!
  Jeśli chodzi o kościół, zgadzam się z Wami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dorotko! Po pierwsze-gratulacje! I życzenia kolejnych sukcesów! a w pierwszej części-napisałaś dokładnie to, co i ja myślę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe wieści !! Nawet te, że złość w Tobie wzbiera...;o) Bo ja pojąć nie mogę jednego...
  W domach opieki miejsce kosztuje od 3,5 tysiaka miesięcznie, a rencina (inaczej się tego nazwać nie da) to kilkaset złociszy...Resztę trzeba ukraść ??
  Analogiczna sytuacja jest dla emerytów...
  Co do empatii Kościoła, to już dawno straciłam nadzieję...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, rodzina musi dokładać. Poza tym miejsc nie ma. A w tych inszych.... Nikomu nie życzę tam trafić.

   Usuń
 7. Trudno się z Tobą nie zgodzić.Pokazano światu najczarniejszą stronę naszego życia.Ja na szczęście nie mam niepełnosprawnego dziecka i oby nigdy mnie to nie spotkało,ale opiekowałam się przez dziewięć lat całkowicie sparaliżowaną mamą i wiem jak to jest.Cieszę się z Twoich sukcesów i pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam życie z osobą niepełnosprawną z autopsji i wiem z czym musi borykać się matka. Zrozumienie tego co się dzieje w kraju już mnie przerasta. Za to cieszę się Twoimi sukcesami, wiem że za tym idzie ciężka praca, która zapewne daje Ci satysfakcję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szacun!
  Nawet jeśli to była ustawka polityczna, to i rząd i kościół powinny zadziałać inaczej.
  Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maciej, to nie była ustawka. Propaganda telwizyjna zrobiła z tej akcji ustawkę.O odpowiednio zmanipulowane informacje i wszyscy mają tak myśleć. Swoje trzy grosze wrzucili również politycy, każdy chciał na biedzie coś jeszcze ugraf dla siebie....

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.