Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

czwartek, 14 marca 2024

Piołun roślina magiczna i lecznicza.

 

Źródło

Piołun (Artemisia absinthium) to roślina o wielu fascynujących aspektach. Od wieków znajduje zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w sferze magicznej.

Rośnie na terenach suchych i nasłonecznionych, często przydrożach i kamienistych zboczach. Jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej.

Piołun to roślina, która łączy w sobie tajemnicę i praktyczne zastosowanie.  Herbatka z tego ziela jest skuteczna w różnych dolegliwościach, ale bardzo niesmaczna, ba gorzka, bardzo gorzka, wręcz obrzydliwa. Ponoć jak głosi stare polskie przysłowie "Gorzkie lekarstwo słodko leczy".

Właściwości lecznicze piołunu:
  • Przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze: Piołun jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu szkodliwych bakterii i pasożytów w organizmie. Jego działanie pomaga w oczyszczaniu układu pokarmowego. Wykorzystywany w walce z pasożytami, takimi jak robaki jelitowe.
  • Zwalcza pasożyty skóry, takie jak wszy i świerzb.
  • Regulacja cyklu miesiączkowego: Regularne stosowanie naparu z piołunu może pozytywnie wpłynąć na przebieg cyklu miesiączkowego u kobiet.
  • Leczenie problemów z wątrobą: Piołun wspomaga funkcjonowanie wątroby, co jest kluczowe dla ogólnego zdrowia organizmu. Pobudza wydzielanie żółci, wspomagając pracę wątroby i ułatwiając trawienie tłuszczów
  • Wykazuje działanie rozkurczowe, antyseptyczne oraz przeciwzapalne.
  • Wspomaga układ pokarmowy: pomaga na różne rodzaje niestrawności, a także przy nieżyciu żołądka; może być stosowany na problemy ze zgagą i wzdęciami.
Jak przygotować napar?
Składniki:
1 łyżeczka suszonego ziela piołunu
250 ml wrzącej wody
Przygotowanie:
Wsyp 1 łyżeczkę suszonego piołunu do szklanki.
Zalej go wrzątkiem (około 250 ml).
Przykryj szklankę i pozostaw napar do zaparzenia przez około 30 minut.
Odcedź i pij napar przed posiłkami, najlepiej 1-2 razy dziennie.
Jeśli smak jest dla ciebie zbyt gorzki, możesz dodać trochę cukru lub miodu.

Piołun jest bezpieczny, ale nie należy stosować go zbyt długo (10 dni, potem przerwa). Ma bowiem  działanie psychoaktywne - o tym niżej.

Piołun jako przyprawa w kuchni
 Jest wykorzystywany jako przyprawa. Jego intensywny, gorzki smak i silny aromat nadają charakteru potrawom. Dodaje się go do tłustych pieczonych mięs jak gęś, kaczka, baranina, bowiem wspomaga trawienie.
Jest też podstawowym składnikiem przy produkcji wermutu i absyntu. Od dawna stosowany do aromatyzowania gorzkich napojów.

Inne zastosowanie
Stosowano go do barwienia tkanin na zielono lub żółto. 
Dodawano go również do atramentu, aby odstraszał robactwo.

Działanie magiczne:
Dawniej wierzono, że piołun ma magiczne właściwości. Był używany w rytuałach, a także jako składnik eliksirów i mikstur o tajemniczych mocy.
W większych ilościach może wywoływać halucynacje i stan psychozy .To właśnie ta cecha sprawiła, że był często kojarzony z magią i mistycyzmem.

źródło

Spróbowałam naparu - obrzydliwy ( nie próbowałam z miodem).  Działa ekspresowo rozkurczowo. szybciej niż jakikolwiek lek ku mojemu zdumieniu. Zatem chcę mieć to zioło w ogrodzie.
Nasiona można kupić za 3,20 zł

1 komentarz:

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.