Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

piątek, 12 lipca 2019

Laguna Balos - perła Krety

W Internecie i w różnych przewodnikach można przeczytać ,że najpiękniejszą plażą Grecji jest właśnie Laguna Balos. Niektórzy nawet określają ją jako perłę w koronie.
Usytuowana jest przy północno - zachodnim wybrzeżu Krety. Jej wody oblewają dwie maleńkie , bezludne wyspy Gramvousa.
 I rzeczywiście jest piękna i może najpiękniejsza w Grecji. Iście rajski zakątek, ale przyznam się,że widziałam miejsca, które zapierały dech w piersiach przy pierwszym spojrzeniu. To mnie na kolana nie rzuciło, chociaż zachwyciło.
Laguna zachwyca swoją egzotyczną scenerią, w której róż piasku miesza się z turkusem morskiej wody i surowością skał szarych i białych. Drobny piasek laguny tworzą muszle i koralowce. Dookoła prawie nie ma roślinności.
Dotarcie do tego miejsca nie jest łatwe. Żar leje się z nieba. Ty jesteś dosłownie na patelni i poruszasz się, właściwie skaczesz po dość niebezpiecznie ułożonych kamieniach, przeskakujesz wyrwy, uważasz na każdy stawiany przez ciebie krok i zastanawiasz się, co ty tutaj robisz? Po co to wszystko?
Mijasz gorące rozlewisko i ... zaczyna ci się podobać. Przecież nie widziałaś morza, w którym woda byłaby cieplejsza od tej ,w której zawzawyczaj bierzesz kąpiel w  wannie. Wow, idziesz dalej.
Docierasz do krajobrazowego raju. W jednej chwili masz namiastkę Karaibów.

Mądrzy i przewidujący, na statku wypożyczyli sobie parasole. Rozłożyli je na plaży i mieli schronienie przed piekielnym żarem.
Mniej roztropni uważali, że kapelusik i chusta wystarczą. Przecież w planie były tylko dwie godzinki. Otóż nie wystarczą! Tacy jak ja szybciej musieli się zwijać na statek. Cóż.


12 komentarzy:

 1. Ale na Balos można też przyjechać z lądu. Niesamowicie stroma, kręta droga, która, gdy za pierwszym razem próbowaliśmy się na Balos tak dostać, byłą jeszcze w budowie. Potem z parkingu trzeba zejść do plaży, a jeśli się o tym wcześniej nie wiedziało i na stopach ma się tylko japonki ... :D Ale to był dzień, który miło wspominam, chociaż prawie dostałąm udaru. No i ... z tego co pamiętam, tam są parasole i leżaki do wykupienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My dopłynęliśmy statkiem. Parasole można było wypozyczyć na statku. Na miejscu nie widziałam żadnego straganu, budki, czy wypozyczalni z parasolami.

   Usuń
 2. Ale mi się za wakacjami zatęskniło :)
  Na krecie byliśmy raz, do laguny Balos nie dotarliśmy, ale za to na Elafonisi piasek był jeszcze różowy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My z kolei na Elafonisi nie byliśmy. Wszędzie się nie da.

   Usuń
 3. Nie byłam, zatem się nie wypowiem.
  Ale może kiedyś...
  Weekendowo serdecznie za to pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja również pozdrawiam. Nareszcie mamy słońce.

   Usuń
 4. Pamiętam ze zdjęć syna, bo był na Krecie dwa lata temu, cudności!
  Młodzi chyba lepiej znoszą nawet upały...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli chodzi o mnie to nie poraziła mnie zachwytem. Czegoś brakowało, może właśnie roślinności? Na szczęście nie każdemu wszystko musi podobać się. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Mógł bym tam po tych skalach godzinami się szwendać, ale na plaży pewnie bym 5 minut nie wysiedział. Nie dla mnie takie "atrakcje".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wytrzymałam niecałą godzinę. To chyba mój rekord. Hi, hi, hi

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.