Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

poniedziałek, 18 lipca 2016

Lato nad polskim morzem

Wczoraj był jeden z pogodnych, ciepłych, lipcowych dni. Pojechaliśmy do Jarosławca, aby pospacerować nad morzem. Ustka, wg. naszych rozważań - na pewno zatłoczona, problemy z parkowaniem, więc padło na Jarosławiec. W końcu to nadmorska wiocha. Zawsze tam było luźniej.

A tutaj....

Najazd tłumów. Jarosławiec się mocno rozwinął. Powstały nowe hotele - mlochy, nowe domki , restauracje, domy handlowe... Z cichej, małej wiochy zrobiła się popularna miejscowość nadmorska. W Jarosławcu morze jest niezwykle zaborcze i zadziorne. Człowiek walczy o każdy centymetr lądu. Powstały okazałe umocnienia i tabliczki zakazu .Ale co to dla polskiego turysty! Takie umocnienia to dopiero frajda. Biorą tatusiowie swoje pociechy za rączkę i po umocnieniach w morze! Przecież tatuś silny. Dziecko trzyma.... Ale i mamuśki nie lepsze. W końcu dorosłe i też potrafią swoim latoroślom uatrakcyjnić pobyt nad morzem. Fotkę fajną strzelić można, a co! A tabliczki, pfi....Kiedy zobaczyłam  na umocnieniach kolonistów z wychowawcą - ręce mi opadły. 
Postanowiłam wiecej tematów bezpiecznych wakacji z uczniami w szkole nie poruszać. Szkoda mojego gadania, inni przecież wiedzą lepiej!

22 komentarze:

 1. Jarosławiec...byłam w 1979, to dopiero była wiocha...jeden pusty sklepi jedna maleńka smażalnia...a plaży -wcale, bo sztorm nie pozwalał przejść:) ja juz staram sie odwracac oczy, gdy widze kolonistów z takimi wychowawcami...ale czasami nie wytrzymuję! belferska dusza się odzywa...niedawno czekałam na przejściu na razem z dużą grupką ludzi...wreszcie jest zielone, a ja głośno i zdecydowanie: Idziemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdczności Basiu!

   Usuń
  2. A ja chwytm, np dorosłe już córki za rękę, kiedy mamy przechodzić przez jezdnię, hi, hi, hi....

   Usuń
  3. Ja moją też...ale protestuje:)

   Usuń
 2. Cisza i spokój jest tylko pomiędzy miejscowościami. Ale trzeba się albo plażą nachodzić, albo znać tajemne legalne zejścia.
  Ucz, ucz i wpajaj dzieciom, żeby uczyli dorosłych. Może zawstydzą jednego z drugim? Kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba najbardziej zaborcze są okolice Trzęsacza. Od XVII wieku morze pochłonęło kilka osad, które teraz znajdują się 2-3 km od lądu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tam w Jarosławcu to chyba są dwa pasy umocnień brzegowych i jeden z nich to taki betonowy quasi chodnik - więc tam niebezpiecznie jest tylko w czasie sztormu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko pozory. Morze niby spokojne, niby wyciszone, nagle pojawia się zbłakana fala i z ogromną siłą a rozbryzguje się o kamienne głazy.

   Usuń
 5. Nauczyciel o bezpiecznych wakacjach, a rodzic i tak wie lepiej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A potem i tak szkoła winna. Czego oni tam uczą te dzieci - kiedy się coś stanie !

   Usuń
 6. Wszystko się zmienia u nas nad morzem, ja jak jadę do nadmorskich miejscowości, gdzie nie byłam kilka lat to ledwo poznaję...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy wychowawcow kolonijnych bierze sie z lapanki, byle taniej? Faktycznie rece opadaja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często są to studenci. Żeby być wychowawcą kolonijnym wystarczy kilkudniowy kurs.

   Usuń
 8. Nad morzem szukam takich miejsc, gdzie przeciętnemu turyście nie chce się iść :)
  Właśnie za tydzień robię drugie podejście w tym roku do spacerów nad Bałtykiem...o ile wypuszczę mnie ze szpitala :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypuszczą, wypuszczą. A ja Ci jeszcze powiem,że pogodę zapowiadają. Nic, tylko spacerować! Serdeczności.

   Usuń
 9. A nigdy nad polskim morzem nie byłam:)))ja też tak mam że kiedy idę z córką to odruchowo łapię ją za rękę:)))gdyby nie głupota ludzka ile tragedii można by uniknąć.Pozdrawiam serdecznie i miłego wypoczynku życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musisz koniecznie przyjachać, aby poczuć ten wiatr wewłosach, usłyszeć muzykę graną przez fale.... Serdeczności.

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.