Karlowe Wary to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Europie, które od wieków przyciąga kuracjuszy, artystów, koronowane głowy i... zwykłych turystów, szukających relaksu i zdrowia. No i takich ciekawskich jak ja.
Miasto położone malowniczo wśród wzgórz zachodnich Czech, zachwyca nie tylko leczniczymi wodami, ale i piękną architekturą oraz historią, która kryje wiele ciekawostek. Mnie najbardziej interesowały wody lecznicze. To właśnie gorące źródła są sercem Karlowych Warów. Jest ich tu aż 15 oficjalnych źródeł pitnych, o temperaturze od 30°C do nawet 72°C.
Co leczą te wody?
Wody bogate w minerały (sód, wapń, siarczany, wodorowęglany) wspierają leczenie m.in.:
-
chorób żołądka, jelit i wątroby
-
cukrzycy typu 2
-
kamicy żółciowej
-
zaburzeń przemiany materii
-
dny moczanowej i otyłości
Kuracja pitna to prawdziwy rytuał – codzienne spacery z porcelanowym kubkiem, powolne sączenie wody i wpatrywanie się w kolumnady to esencja tutejszego życia.
Miasto założył król Karol IV w XIV wieku, po tym jak – według legendy – jego koń potknął się w lesie, a król odkrył gorące źródło. Stąd nazwa: Karlovy Vary, czyli "Cieplice Karola".
W XVIII i XIX wieku uzdrowisko stało się modne w całej Europie. Leczyli się tu m.in. Goethe, Beethoven, Strauss, Freud, a nawet carowie Rosji.
W Karlowych Warach powstała także słynna na cały świat becherovka – ziołowy likier, nazywany "trzynastym źródłem". Oryginalna receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą.
Miasto było częstą scenerią filmową – m.in. w "Casino Royale" z Jamesem Bondem, udając... Czarnogórę.
Spacerując po mieście, trudno nie zachwycić się secesyjnymi i klasycystycznymi kamienicami, kolorowymi fasadami i romantycznymi kolumnadami, które kryją źródła. Najsłynniejsze to Kolumnada Młyńska, Tržní i Vřídelní – przy tej ostatniej tryska potężne źródło Vřídlo o temperaturze 72°C!
Warto wiedzieć:
-
Do miasta można przyjechać na jednodniową wycieczkę, ale najlepiej poczuć jego klimat na kilka dni.
-
Polecam wypożyczyć ceramiczny kubek z dziubkiem i spróbować różnych źródeł – każde smakuje inaczej!
-
Można też skorzystać z kąpieli mineralnych, masaży i zabiegów w licznych sanatoriach i hotelach spa.
-
Warto odwiedzić również Muzeum Becherovki, punkt widokowy Diana (z kolejką linową) i przespacerować się wzdłuż rzeki Teplá.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.