Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

piątek, 8 lipca 2016

Pula w Chorwacji

Zapraszam Was dzisiaj do Pula miasteczka w Chorwacji położonego na siedmiu wzgórzach w połudnowej części Istrii. Główną atrakcją miasta jest amfiteatr starożytny, jeden z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu. Miasto niezwykle klimatyczne i zachwycające. Jednym słowem cudne.
Wrażenie na mnie zrobił również Łuk Sergiusza, a tylko dlatego,że ma niesamowitą historię. Na cześć swojego męża wystawiła go kobieta Salvia Postuma za własne pieniądze. Ktoś powie, cóz to takiego. W tamtych czasach to było coś, bowiem kobiety nie miały żadnych praw, ani majatku ( chyba,że owdowiały), nie mogły decydować o sobie, a co dopiero pomniki wystawiać. I tak oto wdowa po jakimś tam... weszła do historii.

11 komentarzy:

 1. Niesamowita kobieta :-) W tamtych czasach nie było łatwo kobietom...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, a tutaj taki wyczyn. O mężu nikt nie pamięta, a o niej wspomina każdy przewodnik

   Usuń
 2. Szkoda, ze zdjecia takie malutkie, niewiele widac.

  OdpowiedzUsuń
 3. To cokolwiek czarna legenda starożytności, niemające potwierdzenia ani u kronikarzy, ani u pamiętnikach, natomiast kolportowana na użytek ówczesnej debaty społeczno politycznej. Coś tak jak by ktoś sobie chciał wyrobić zdani na temat naszych czasów bazując na Wybiórczej i njuścieku.
  Ale miasto urocze... ufam na słowo bo nie byłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Chorwację, najczęściej bywamy w okolicach Zadaru, albo idziemy na całość i wtedy odwiedzamy Dubrownik :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale łuk nosi imię męża, więc oboje się zapisali w pamięci :)
  Niesamowite tak spacerować po starożytności...;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak.. ale o niejnprzewodniczka opowiadała z taką dumą... sama jestem dumna, miomo,iż to jeden z najmnejszych łuków tryumfalnch.

   Usuń
 6. no Chorwacja piękna a zwłaszcza z rzymskimi naleciałościami ))

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.