Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

czwartek, 22 marca 2018

Grypa, przeziębienie, czyli jak pomóc sobie i bliskim.

Stare porzekadło ludowe mówi " w marcu jak w garncu" i prawdę mówi. Wczoraj wiosennie, słonecznie i pięknie, dzisiaj znowu pada śnieg i mamy nawrót zimy. Nic dziwnego, zę ludzska kaszlą i kichają.

Siedzę sobie na tym zwolnieniu. Kasia czuje się znacznie lepiej. Ja jestem w pełni zrelaksowana, bowiem od poniedziałku rysuję te swoje bazgroty. A sprawia mi to ogromną przyjemność.

Mogę przejść do tematów znacznie poważniejszych. A na dzień dzisiejszy, najpoważniejszym tematem jest zdrowie.

Nie od dziś wiadomo,że leczenie grypy i wszelkich infekcji wirusowych jest objawowe. Antybiotyki działają na zakażenia bakteryjne, ale.... Czy ktoś zna lekarza, który znim dobierze leki zleca eksperoswe badania pod tym kątem. Zatem leczenie w XXI jest na chybił trafił. W przypadku mojej córki - lekarz trafił. Brawo dla lekarza.

Ale jak można leczyć grypę domowymi sposobami? Jak złagodzić jej skutki? Oto kilka porad.
O cebuli i skarpetkach pisałam TUTAJ, więc powtarzać się nie będę. Wynalazłam inne sposoby .

1)Rozgrzej grypę.
Nasze babki mawiały - grypę trzeba wyleżeć. A dlaczego?
Otóż wirusy grypy najlepiej się czują w temperaturze  33 - 34° C. Tak właśnie temperatura znajduje się w naszych nosach. Jeśli temperaturę podwyższymy owe intruzy będą się mnożyły znacznie wolniej. Zatem co zrobić?

  • Krótka gorąca kąpiel z dodatkiem oleków eterycznych do wyboru: sosnowy, eukaliptusowy, jodłowy, itp. Olejki można zastąpić naparem z tymianku, rozmarynu, cynamonu lub goździków. Jeśli nie masz wanny, bo w dzisejszych czasach zastępujemy ją kabiną prysznicową, to nic straconego. Wymocz nogi.Jeśli nie masz oleków, ziół, wykorzystaj sól kuchenną.
  • Po kąpieli koniecznie rozgrzewająca herbatka. Tutaj mamy szeroki wybór: z lipy, czarnego bzu, malinowa, rumiankowa, imbirowa, kory wierzby,itp. Można zrobić sobie specjalną mieszankę , jeśli ktoś ma, albo po prostu kupić składniki i sobie wymieszać. 
2) Zażywaj:

Podaję przepisy na rózne herbatki. Wszystkie znalazłam gdzieś  w necie.
 Herbatki rozgrzewające:
1) Łyżkę kwiatów bzu czarnego i łyżkę kwiatów lipy zalać wrzątkiem . Musi się zaparzyć - czas ok. 15 minut.
2) Herbata malinowa lub sok z malin, miód i sok z cytryny.
3) Herbatka z imbiru  - kilka plastrów świeżego imbiru zalać wodą i gotować na małym ogniu około 20 minut.
Herbatka przeciwgorączkowa
Łyżka suszonej kory wierzby ( działa jak aspiryna) pół łyżki kwiatów bzy czarnego i pół łyżki kaiatów lipy.
Herbatka przeciwkaszlowa
Po łyżeczce tymianku, anyżu, podbiał pospolitego, liści prawoślazu.

Gorące mleko z czosnkiem i miodem - bardzo skuteczne, ale niezbyt przyjemne zapachowo i smakowo.

Oto przepisy na różne syropy przeciwkaszlowe:

1) SYROP Z CEBULI: dwie duże cebule, sok z cytryny i 2 łyżki miodu płynnego - cebulę siekamy, sok z cytryny mieszamy z miodem zalewamy posiekana cebulę. Odstawiamy na dobę w ciepłe miejsce.Otrzymany syrop przecedzamy i trzymamy w lodówce.
2) SYROP Z TYMIANKU - Potrzebny tymianek, woda i cukier. Podaję proporcj na litrowy słoik: 1/3 słoika wypełnić liśćmi tymianku. Zagotowac 1 litr wody i wymieszać pół kilograma cukru. Zalać tymianek.wymieszać, zamknąć słoik i odstawić w suche , chłodne miejsce na dwa dni.
3)SYROP SOSNOWY - Wagowo tyle samo pędów sosny i cukru przekładać warstwami. Przykryć gazą i odstawić na 6 tygodni. Zlać do buteleczek , słoiczków, zakręcić i wykorzystać , kiedy b edzie taka potrzeba.
4) SYROP Z BURAKA - Burak zetrzeć na tarce, włożyć do rondelka, dpdać 2 łyżeczki miodu, wymieszać i podgrzewać przez około 20 minut. Nie mozna dopuścić, aby mikstura się zagotowała, bo straci właściwości lecznicze.

3) Stosuj inhalacje używając olejków eterycznych - skuteczny sposób do walki z katarem i kaszlem
4) Nacieraj klatkę piersiową - przepis na mazidło lecznicze: - do tłustego kremu dodaj kilka kropel olejku eterycznego: sosnowy, eukaliptusowy, szałowiowy, lawendowy. Wymieszać. Stosować na noc. Smarować grubą warstwoą plecy i klatke piersiową. Nałożyć grubą koszulkę. Podczas snu olejki eteryczne zmniejszą w nosie ilość kataru i zahamują rozwój bakterii.
4) Postaw bańki - stary skuteczny, naturalny sposób. Potrzebujesz szklanych baniek, albo gumowych. Najlepsze są te szklane tradycyjnie wyalane ogniem. Na przeziębienie i grypę stawiamy tutaj:
źródło foto:


A tutaj filmowa instrukcja:

Wszystkim życzę zdrowia.


9 komentarzy:

  1. Ważne nie lekceważyć objawów, grypa jest zdradliwa i niesie za sobą spustoszenie, kiedy się ją zlekceważy. Trzymajmy się zdrowo.

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za te wszystkie informacje. skorzystam za wyjątkiem baniek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bańki najskuteczniejsze. Umiem stawiać, tylko baniek nie mam

      Usuń
  3. Ale po bankach tez trzeba swoje odlezec. Umiem stawiac, mam nawet gdzies w piwnicy jeszcze zapas szklanych baniek, ale leza, bo jakos udaje nam sie nie chorowac. Tfu, tfu...

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też uważam, że bańki są najlepsze; mam, ale nie podjęłabym się ich komuś stawiać.
    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A mnie też dopadła, jeden wieczór febra tłukła mną nawet pod kołdrą. Praeda z tym wygrzewaniem, dlatego ja stosuję gorącą kawę z wódką!

    OdpowiedzUsuń
  6. coś co mi się aktualnie przyda, dzięki za porady

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.