Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

piątek, 4 sierpnia 2017

Lovran - miasto nad Adriatykiem

Wróciłam ze słonecznej Chorwacji. Zachwycona i szczęśliwa. Akumulatory naładowałam do pełna. Oczywiście, jak to mam w zwyczaju będzie relacja z podróży. Jest co opisywać, bowiem Istria to przepiękna kraina.

Zatrzymaliśmy się w miasteczku Lovran na Opatijskiej Riwierze, uznawanej za jedną z piękniejszych w Europie. Zgadzam się całkowicie. Prawdziwa perełka.
 

Tam mam dwa w jednym: wysokie góry i przejrzyste, czyste morze. Tylko pozazdrościć Chorwatom. Połączenie gór i morza sprawia,że panuje tam swoisty mikroklimat, dzięki któremu można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Temperatury powiedzmy, są łagodne, nawet upały znośne, bo wieje od morza. Miejscowości na riwierze są niewielki i bardzo urokliwe połączone deptakiem wzdłuż morze. Rewelacyjne miejsce do spacerów.

Ale kilka słów o tym niesamowitym, pachnącym liśćmi laurowymi miasteczku- Lovran.
Nazwa pochodzi właśnie od drzew laurowych. W miasteczku jest ich pełno. Posesje otaczają laurowe żywopłoty. Miejscowość bogata w różnorodną roślinność, między innymi w kwiaty. Można się zakochać na amen!

Miasto położone jest na wschodnich zboczach stromej góry Učka..  Składa się z dwóch części - dzielnicy willowo - hotelowej otoczonej bajkową roślinnością  oraz części starej, zabytkowej, średniowiecznej, niezwykle urokliwej i klimatycznej.

My mieszkaliśmy niemal na szczycie owej góry. Kiedy wyszłam na balkon, powiedziałam mojej rodzinie - macie mnie z głowy. Urlop spędzam na tym balkonie. A widok miałam na morze i na góry i na bajkową roślinność, i na okoliczne wyspy ...


W Lovran są ślady polskie, bowiem w tym mieście swój żywot zakończył Stanisław Witkiewicz. Jest nawet wmurowana tablica w miejscu, gdzie mieszkał.

Plaże są kamieniste. Jedna pięknie wybetonowana, przystosowana do plażowania inne dziewicze, malutkie, żwirowe, kamieniste, intymne. Każdy znajdzie coś dla siebie , prawie każdy, bowiem ja preferuję piaszczyste... ale to inna bajka. Nawet są specjalne plaże dla psów.
Woda krystalicznie czysta, w zależności od padającego światła przybiera różne barwy. Można się zachwycić.
Jak już wspominałam wcześniej wzdłuż linii brzegowej zbudowano deptak, który łączy kilka miejscowości. Co jakiś czas jest zejście na maleńką , ukrytą wśród skał plażę - można się wykąpać i maszerować dalej. Można też odpocząć na ławeczce w cieniu drzew, można też posilić się, napić - bowiem urokliwych knajpek pod dostatkiem.

A widoki.... Dech zapiera. Po prostu dech zapiera.
7 komentarzy:

 1. Tesknie za morzem, a za takim to juz w ogole.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie tam pięknie, tylko pozazdrościć widoków.
  Odpoczęłaś na pewno na maksa :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj!
  Najważniejsze, że należycie wypoczęłaś i jesteś zadowolona! a miejsce piękne:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne miejsce. Kolory nieba, morza, kwiatów są wspaniałe.
  Przyjechałaś pełna energii - w Twoim poście wyczuwa się mnóstwo radości. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsce, ładnie pokazane na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsce gdzie wystarczy po prostu być... już nie trzeba nic robić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten deptak nad Adriatykiem i mnie zauroczył...;o) A widok miałam "przeciwny", z lądu na wyspy...;o)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.