Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

wtorek, 4 lipca 2017

Malta - gorące wspomnienia, cz. 2 - BIRGU

Qawra jest fantastycznym miejscem z którego można robić wypady w różne rejony wyspy. Na pierwszą wycieczkę udaliśmy się do  Birgu (Vittoriosa), starego malowniczego miasteczka, które zamieszkuje ponad 2 600 mieszkańców. Jest to jedno z najstarszych miast na wyspie. Odegrało ono ważną rolę w oblężeniu Malty w 1565 r. Mistrz La Valette i jego rycerze odparli atak turecki. Wówczas zmieniono nazwę miasta na Vittoriosa, Stąd mamy podwójne nazewnictwo. Miasto otoczone jest murami obronnymi. Prowadzi do niego brama. Nie będę opisywać zabytków, bo to każdy sobie znajdzie w przewodnikach. Skupię się na kilku ciekawostkach i fotografiach.


 

     
   
Klimat miasta tworzą finezyjne wąskie uliczki i niezwykła architektura. Na rogatkach niemal każdego domu jest figura  jakiegoś świętego. Najpierw owe figury służyły jako punkty orientacyjne, np. spotykamy się pd św. Józefem, albo dwa domy za świętym Józefem.
 Potem przy figurach stawiano świece, których światło oświetlało ulice. Były to pierwsze latarnie uliczne.


7 komentarzy:

 1. MALO!!! Smiem przypuszczac, ze zrobilas wiecej zdjec, wiec dlaczego sie nimi z nami nie dzielisz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, zrobiłam, zrobiłam ponad 500. Nie cykane po omacku nie wszystkie nadają się do publikacji. W następnych postach będzie więcej, obiecuję.

   Usuń
 2. Oj pięknie tam Wam:)))Pozdrawiam i miłego przebywania w tych cudnych miejscach życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. byłam miasto urokliwe rzeczywiście :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.