Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

czwartek, 7 stycznia 2016

Wolne i niezależne media

Jak żyję, a trochę żyję, nigdy nie było wolnych, niezależnych mediów. Za komuny przynajmniej wszyscy wiedzieli,że media kłamią, wciskają rządową propagandę. Obywatele próbowali szukać informacji u źródeł niezależnych, jak Wolna Europa. Tylko, czy na pewno to były niezależne i obiektywne media? Czy może też działały w czyimś interesie?

W wolnej POlsce zaczęła się poprawność polityczna. Polskę podzielono na dwa regiony Warszawkę i Prowincję. Prowincja powinna wptarywać się w Warszawkę, przyjmować wszystko, co podaje, łącznie z myśleniem. Jeśli ktoś się z tych ram wyłamie, ups....

Cóż to za wolne i niezależne media, kiedy widz po kilkudziesięciu sekundach jest w stanie określić jaką opcje polityczną popiera dany dziennikarz, grupa dziennikarzy, stacja itp.?
Myślę,że Andrzej Bober obiektywnie przedstawił, jak to działa w swojej książce, ( warto przecztać z nim wywiad zawarty w tym artykule). W obecnych czasach zawód "dziennikarz" tak się zeszmacił, że właściwie powinno się zmienić nazwę na: agitator, propagantysta, piarowiec,celebryta. Dotyczy to wszystkich stacji z prawa, lewa, środka.
Jeśli nie o politykę chodzi, to o interesy inwestorów. Tak,  czy owak, media nie są niezależne.

Warto też zastanowić się, dlaczego akurat Niemcy podnoszą największe larum w związku z mediami w Polsce? Bo mają w tym osobisty interes.Większość gazet, stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, nawet portali internetowych jest w rękach niemieckich. Jakie to media, łatwo można sobie sprawdzić.
Ktoś powie i cóż z tego?
Pewnie też bym tak mówiła, gdyby nie ostatnie wydarzenia. Otóż te wolne, niezależne, niemieckie media trąbią o byle gównie- śmierć bezdomnego, pierdnięcie jakiegoś polityka itp., a o przestępstwie na masową skalę ( gwałty na kobietach niemieckich) milczą w imię jakiejś polityki. Cały tydzień cisza. Ktoś wreszczie nie wytrzymał ( społeczeństwo zaczęło się burzyć) i ....
Przepraszam, to są te wolne media? Dlaczego milczały? W czyim to było interesie?

"Niemieckie władze wzywają Polskę do dbania o demokrację, a wywierały presję na media"- Gmyz

Nagłośniono, bo to już ogromna masa poszkodowanych kobiet. Społeczeństwo wściekłe. Ale do takich incydentów dochodziło wcześniej. Owe zdarzenia, te wolne, niezależne media również przemilczały.

Zatem pieprzenie o wolności i niezależności mediów nie jest warte funta kłaków.38 komentarzy:

 1. może niemieckie media milczały, bo sa ostrożne i wiedzą, ze niewiele brakuje, żeby doszło do tragedii w postaci samosądów, walk ulicznych ... no tak myślę, czasami taka ostrożność jest konieczna, małe przemilczenie potrzebne ...żeby do tragedii nie doszło. Coraz większa nienawiść do cudoziemców...
  Jasne, że ludzie pracujący w mediach mają swoje poglądy ale media nie mogą być polityczne!!! narodowe! powinny być obywatelskie.
  I to można wypracować, bo my mamy młoda demokrację.... a może już mieliśmy ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One są polityczne i interesowne w każdym kraju. Ten panem, kto płaci i daje zarobić określonym ludziom. Niestety! Media to interes, interes i interes.Przeczytaj koniecznie wywiad z A. Boberem. Facetowi już nie zależy,więc opowiada.... Takie opowieści słyszałam od róznych innych dziennikarzy. Wielu z nich rzuciło zawód,żeby się nie zeszmacić do końca. A niemieckie media wcale nie były ostrożne, ale POSŁUSZNE, jak w wielu innych przypadkach wcale nie związnych z uchodźcami.
   ***
   "Jasne, że ludzie pracujący w mediach mają swoje poglądy ale media nie mogą być polityczne!!! " - niech sobie mają POGLĄDY , JAKIE CHCĄ - ICH PRAWO, ale jak je propagują publicznie to JUŻ SĄ POLITYCZNE.
   W takich czasach przyszło nam żyć. Najgorsze,że tak szybko dajemy się ogłupiać.

   Usuń
  2. Dorota, nie dajemy się ogłupić... my wszyscy też mamy poglądy i sympatie i antypatie i zgodnie z nimi lubimy określone media...
   i bronimy ich... ekh myślę, że nie da się w oderwaniu ...
   i zgadzam się, że kasa rządzi duszami!!! przykre to

   Usuń
  3. W dzisiejszych czasach liczy sie wyłącznie kasa. Kto ma władzę, ma kasę, kto ma kasę ma władzę. A kto ma jedno i drugie, ten karty rozdaje. Więc wszlekie gadanie, dyspóty i wojenki można po prostu pozamykać, bo nie mają sensu.Serdeczności.

   Usuń
  4. Problemu by nie było gdyby nie było osadników arabskich!
   wybuch agresji?
   Prawda - ale przecież to agresja w samoobronie. Bądźmy uczciwi.

   Usuń
 2. Wolność słowa niektórym kojarzy się z możliwością namalowania spray'em swastyki na murze. Podobnie jest z mediami, gdy media zaczną masowo pisać np. o praktykach nekrofilii, to prawdopodobnie wywoła to wzrost tego rodzaju czynów - dlatego nakłada się urzędową cenzurę. Nie jest chyba w interesie Niemiec wywoływanie wrogości na tle rasowym, dlatego odpowiedzialni dziennikarze powstrzymują się od rozkręcania tematu. W olbrzymim uproszczeniu to wyjaśnia związki polityki rządu z niezależnością i wolnością mediów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nie jest chyba w interesie Niemiec wywoływanie wrogości na tle rasowym" - to prawda nie jest. A w interesie Polski jest wywoływanie i podsycanie wrogości między Polakami na tle różnych poglądów politycznych, społecznych itp.? Tego typu działania są w interesie określonej grupy, grup... tak manipuluje się informacją,tak gmatwa i mataczy,żeby zwykły człowiek pogubił się w tym wszystkim.
   Poza tym, w Niemczech, Szwecji dzieje się to, co było do przewidzenia. Tylko wówczas ludzi, którzy ośmielili się mówić o tym głośno nazywano oszołomami. Ach,.... w dziwnych czasach żyjemy.

   Usuń
  2. Miałem na myśli media publiczne (państwowe), nie prywatne, a postsolidarność (czyli PO i PiS) walczy o władzę, więc nie ma się co dziwić, że ich media sieją nienawiść i wrogość między Polakami. Moim zdaniem obie te partie należy zdelegalizować, tylko co potem???
   W Niemczech i Szwecji dzieje się to co zaprogramował Putin. Ale ten "kto sieje wiatr zbiera burzę" i Putin po podpaleniu Syrii teraz traci na cenie ropy i gazu. A to, że przy okazji może rozlecieć się UE to "drobnostka".

   Usuń
  3. Niestety, tutaj muszę przyznać Ci rację.

   Usuń
  4. Andrzeju - racja nagłośnienie czegoś to popularyzacja - dlatego tak ważna jest kontrola nad tym co jest publikowane i w jakim tonie - stąd najkrótsza droga do cenzury... Z drugiej strony mamy "wolność" dziennikarską która pozwala na wywoływanie społecznej paniki, niszczenie niewygodnych osób, rozbijanie państwa itp.
   Kwadratura koła...
   Wszystko to przez fakt iż żyjemy w demokracji i gra idzie o takie ogłupienie "Kowalsckiego" lub "Schmiedta" aby był skłonny poprzeć tę lub inną opcję. Problem znika w ustroju republikańskim, gdy głos ma grupa wyselekcjonowanych obywateli, których trudno ogłupić medialnym zgiełkiem.

   Usuń
  5. Jeżeli spojrzymy na problem o jeden poziom wyżej to wyłoni się zupełnie nie znana rola mediów. Nikt bowiem nie zaprzecza, że media mają być tubą propagandową rządu. Jeżeli więc dziennikarze będą wyłapywali tylko wpadki np. straży miejskiej to doprowadzą tym do deprecjacji i w konsekwencji likwidacji/reorganizacji tej formacji. A jeżeli skupią się na publikowaniu samych sukcesów, to straż zyska wiele uprawnień. W obu przypadkach dziennikarze będą przedstawiali tylko prawdę, nawet nie korzystając z manipulacji faktami i nie ogłupiając Kowalskiego. W ten sposób można kreować rzeczywistość w dowolnych obszarach gospodarki. Od etyki zawodowej (światopoglądu, morale, itp) i szeroko pojętego pluralizmu dziennikarzy, polityków i rządu zależą więc losy kraju. To nie ustrój republikański jest panaceum na wszelkie zło, ale zwykła odpowiedzialność decydentów wym. wyżej. I dlatego z Polski ucieka kto może, a kto nie może, temu Pan Bóg nie pomoże.

   Usuń
  6. Ruszyłeś ważną kwestię.
   To był temat kilku wykładów na UŚ (nauki polityczne)gdy tam studiowałem (nim się połapali że jestem obcy ideowo, i musiałem przenieść się WSP - ale mniejsza).
   Było to o tyle dobrze ze wówczas za PZPR obowiązywała doktryna że na zachodzie media są manipulowane - i całkiem sensownie wyłuszczono to co tu przedstawiłeś w skrócie - kluczem jest właśnie WYBIÓRCZOŚĆ, (zapominano przy tym o "zamilczaniu na śmierć" znanym z rzeczywistości PRL). Potem już w "wolnym" kraju te same metody dostrzegłem w Wyborczej... i to był kres mojego zaufania do tego systemu.

   Kolejna kwestia - owszem ustrój niczego nie załatwia - niedawno wyszedł numer "filozofuj" praktycznie w całości poświęcony demokracji i tam też w sumie wszystkie artykuły odnosiły się do potrzeby kogoś takiego jak "mąż opatrznościowy" bo kanalia w każdym ustroju i tak kanalią pozostanie. Przyznasz chyba mi jednak rację że demokracja to ustój matematyczny - gdzie społeczeństwem steruje się jak ławicą ryb, albo stadem owiec - każda idzie w zasadzie gdzie chce, ale całe stado podąża w wybranym przez pastuchów kierunku... i powiem Ci szczerze ze mi się ta wizja nie podoba.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. no cóż Panie Andrzeju zgadzam się z Panem

   Usuń
  2. Nawet ćwierć funta...
   A to feler wstchnął seler! Serdeczności

   Usuń
 4. Kazda wladza ma media dla siebie i dazy do zrobienia z nich wlasnej tuby propagandowej. Niemcy to tak popierniczony narod, ze w imie zle pojetej poprawnosci politycznej gotowi sa poswiecic wlasny narod.
  I choc czlowiek burzy sie na takie postepowanie, to Andrzej Rawicz slusznie prawi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, wydaje mi się,że to nie o poprawnośc polityczną chodzi - to już wytarty slogan ( choć pewnie wyprał Niemcom mózgi) - ale o jakiś gruby i złoty interes.Ktoś nakręcił maszynę, puścił sznureczki... I macie, co macie. Nie tylko Wy. Podobnie ma Francaj, Szwecja - tam też oczy przecierają i nie wierzą.

   Usuń
 5. Prezesem TVP zostanie Jacek Kurski,nareszcie media będą prawe i sprawiedliwe!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaak. Zapomniałaś dodać,że będą wolne i niezależne... Serdeczności.

   Usuń
  2. Chodzi mi o to,że robiąc Kurskiego prezesem nikt nie daje już nadziei,że media będą wolne i niezależne.Chodzi tylko o pozbycie eis wszystkich,którzy myślą inaczej

   Usuń
  3. przede wszystkim chodzi o zmianę szmat - stare szmaty zostaną wyrzucone - i dobrze, a nowe... nie wiadomo czy się zeszmacą...

   Usuń
 6. Tragedia...
  Aż nie chce mi się wierzyć, że takie rzeczy DD wypisujesz... Po prostu nie dowierzam...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie? Przecież to prawda. Trzeźwa, obiektywna ocena sytuacji. Ot, życie. Serdeczności.

   Usuń
  2. Według mnie, ani trzeźwa, ani obiektywna nie jest... Za to irracjonalna na pewno... Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Rozwiń myśl, bo nie bardzo rozumiem.

   Usuń
  4. Niczego nie musi rozwijać. Olimpia wierzy obecnie nam rządzącym.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Dyskusja, mówienie jest potrzebne. Obywateli, bo politycy tylko grają na siebie. Jasne, że każda władza etc...Tylko, że to, co w tej chwili chcą zrobić z telewizją z nazwy publiczną, to jawne upolitycznienie.
  Każdy ma własny pogląd, z mediów również można go sobie wyrobić, gdy ogląda się programy na żywo- bez manipulacji, a nie tylko wyjęte z kontekstu zdania lub migawki. I ma się dystans...
  Mnie przeraża ile jest hipokryzji w tym, co robi Prezes, który podobno walczy z komunistami. Obsadzając w spółkach byłych z PZPR...ech...Ważne, że lojalnych...(A tu takie pretensje do TK o lustrację.) I takie chce mieć media: lojalne wobec PIS. Kurski, którego maksymą jest ciemny lud to kupi, na prezesa TVP- to kpina z nas wszystkich.

  DD, nie po raz pierwszy, i nie ostatni w mediach na całym świecie, jakieś wiadomości są wstrzymywane, czyli nie od razu publikowane. Pewnie z różnych pobudek.
  Nie trzeba czytać i oglądać mediów z tej czy innej strony. Wystarczy pójść na wiec z Prezesem, który jak nikt inny dzieli Polaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Upolitycznienie mediów to (aby się nie grzebać w historii PRL) to zaszło już w Magdalence! Tam podzielono - My bierzemy TV, wy macie swoją Gazetę, to wam krzywda nie będzie bo wzmocnimy ją płatnymi reklamami ministerialnymi i prenumeratą w tysiącach instytucji i razem robimy polaczkom wodę z mózgów (z niezłym, acz nie ostatecznym skutkiem). Dlatego doszło do "Afery Rywina" bo jedna ze stron naruszyła umowę z Magdalenki.
   Ale jak widać 25 lat odmóżdżania działa i dziś są osoby wierzące że "upolitycznienie mediów" to domena PiS...

   Ps. widać że masz problemy z pamięcią, albo przyzwoitością - "ciemny lud to kupi" nie jest maksymą Kurskiego. Kurski sformułował tylko sposób w jaki SLDowskie jeszcze wtedy media relacjonowały to co działo się w mediach od czasu gdy "skończył się w Polsce komunizm".

   A propos "dzielenia polaków - nudzą mnie już te bezmyślne wyszczekiwania w stylu Goebbelsa. Jak do tej pory to w dziele podziałów Wy nie macie sobie równych, że przypomnę "moherów" v.s "młodych wykształconych z wielkich miast" jak dotąd to nagonka na Pis zaowocowała mordem politycznym, jak dotąd to przeciwnicy PiS chcą innych "posyłać do piachu" itp!

   Usuń
  2. Głucha nie jestem ani ślepa, więc myślę i nie powtarzam za frondą itp...Prezesa puszcza każda telewizja: widać, słychać...i czuć.

   I ja cy "Wy" ? Nikomu nie ubliżam, nikogo nie wyzywam, i do piachu nie posyłam. Mam prawo być oburzona na to, co się w tej chwili dzieje i nie zgadzać się z tą czy inną polityką.

   "ciemny lud to kupi" nie jest maksymą Kurskiego"...-A co to za różnica, że najpierw ją sformułował, jak zaczął się do niej stosować i ją wyznawać w swoich i swojej partii poczynaniach?

   Usuń
  3. Głucha jesteś i ślepa skoro skoro powtarzasz slogany o tym jak to "prezes dzieli Polaków" ... a skoro powtarzacie to WY (bo ni Ty jedna - tylko jest to slogan obiegowy) to mówię Wy... skoro ktoś kto powtarza ten sam idiotyzm co Ty, odnośnie prezesa (czy inne równie głupie grepsy), mówi też o posyłaniu do piachu - to traktuję Was jak jedną formację mentalną. Zacznij myśleć samodzielnie, samodzielnie formułować zarzuty, to będę z Tobą prowadził rozmowę jak z samodzielnym oponentem - bo nie wymagam żebyś się ze mną zgadzała.

   ps. Kurski dziewczyno nie mógł "jak zacząć się do niej stosować i ją wyznawać w swoich i swojej partii poczynaniach" bop p[o prostu zabrakło mu czasu - natomiast od 25 lat "wolności" z powodzeniem stosuje ją Wyborcza i telewizornie.

   Usuń
 8. Wolne i niezależne media to mit - nikt na świecie nie jest wolny ani niezależny. Problem w tym aby stworzyć i utrzymać takie warunki, by nie dochodziło do monopolizacji środków przekazu i informacji.
  Tak jest obecnie w Polsce. Przez 15 lat wcale nie było ,wolnych mediów - potem pojawiło się Radio Maryja, Nasz Dziennik, TV Trwam i ... rozpętała się niecodzienna histeryczna nagonka... bo ktoś złamał monopol magdalenkowców na informację!!! Do dziś zresztą są durnie wierzący w maybacha...
  potem pojawiły się media internetowe, Gazeta Polska wyrwała się UBekom z garści, przez krótką chwile była Rzeczpospolita nim Hajdarowicz ją "wysterylizował". Teraz jest też TV Republika...
  I od razu widać jak układ się chwieje...

  A dla Niemców zawsze posłuszeństwo było cnotą ostateczną - ich media od zawsze wspierały linię rządu - przecież już podczas I W.Ś. Niemcy byli w szoku gdy dowiedzieli się że przegrali wojną, bo cały czas ich media podawał ze ją wygrywają! ... podobnie było podczas II...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę uważasz wymienione przez Ciebie media,( nawet nie chce mi się ich powielać) są mediami obiektywnymi i niezależnymi? Dwa razy obejrzałam program publicystyczny w tv Republika i nie wierzyłam w to co widzę i słyszę. Tak zaangażowanych dziennikarzy w obronę PIS-u i nagonkę na pozostałych, nigdzie nie widziałam. Tyle złośliwość personalnych...szkoda gadać. A z Tobą dyskutować.
   Od razu piszę, że ja żadnych mediów nie uważam w pełni niezależnych, ale te akurat za najmniej a najbardziej oddane prawicy. Co potwierdzają wszelkie badania. Oczywiście WY ( jestem uszczypliwe) twierdzicie, że badania są też zależne.

   Usuń
  2. Roksano są tak samo obiektywne i niezależne jak wszystkie pozostałe.

   Usuń
  3. Ja dostrzegam różnicę, ale oczywiście jest to moje subiektywne odczucie, dlatego nie stawiam znaku równości pomiędzy nimi :)

   Usuń
  4. Każdy punkt widzenia jest subiektywny.

   Usuń
  5. Roksanno - przecież pisałem nie ma niezależnych mediów - chodzi o PLURALIZM (tfu, co za potworek językowy jeszcze rodem z ostatnich lat komuny). poza tym Tv Republika wcale nie jest tak proPiSowska jak Ci się wydaje, po prostu nie stosuje tak podłych nagonek jak reszta...
   A propos wiesz czemu "człowiek nadzieja" Polityki czyli Szymon Majewski wyleciał z ekranów choć jego program miał dużą oglądalność? - bo powiedział iż atakowanie tylko PiSu mu się już znudziło! ... hej, tam z drugiej strony obudź się!!! - to działo się w tych wielbionych i bronionych przez Was "niezależnych i "publicznych" mediach.

   "subiektywne odczucie" - co za wspaniały myk... można głosić każdą głupotę pod tytułem że to "moje subiektywne odczucie"... pyszne!
   Niestety nie - są takie rzeczy jak OBIEKTYWIZM.

   Usuń
 9. Niezależnych mediów nie ma, szczególnie, gdy mają to one w swojej nazwie. Media publiczne są dla mnie zagadką - nie rozumiem jednoczesnej obecności reklam i abonamentu w jednym. Inna sprawa, że Kurski w TV to jak Chazan na stołku minista zdrowia. Nie ma o czym mówić. Każdy może oglądać i słuchać co chce, i tylko trochę polskiego radia szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słucham ani jedynki ani trójki, więc trudno mi się wypowiadać na temat radia. A co do telewizji - jest wybór. Publiczne niczym nie różnią się od komercyjnych.

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.