Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

czwartek, 31 grudnia 2015

Przesądy i wróżby noworoczne

Nikt już nie powinen wierzyć w gusła. Mamy XXI, rewolucję naukową i techniczną. Ludzie są światli i wyedukowani. Mimo wszystko biegają do wróżek, stawiają karty, czytają horoskopy itp....
Na wszelki wypadek odpukują w niemalowane drewno... Zatem coś tam jeszcze się tli.
Polska obrzędowośc może poszczycić się niezwykle bogata listą najrózniejszych i najdziewniejszych przesądów i wróż. Kreatywność naszych przodków była wręcz nieograniczona. W dzisiejszych czasach możemy sięgnąć do tej listy i doskonale urozmaicić sobie zabawę.

Wprawdzie pisałam już o tym 2013r. , kto ma ochotę może zajrzeć tutaj. Dlaczego zatem wracam do tematu? Otóż pragnę temat uzupełnić i rozwinąć o nowe znaleziska, równie barwne, jak poprzednie.

Co nas czeka w przyszłym roku?

Zwykle Nowy Rok witamy kieliszkiem szampana. Zamiast padać sobie w objęcia z uściskami i całusami warto przyjrzeć się bąbelkom w kieliszku. One powiem opowiadzą nam o tym, jaki będzie przyszły rok. Ich język jest prosty. Duże bąbelki, chaotycznie poruszajace się w kieliszku wróżą nam rok przemian, najróżniejszych zadrzeń, romasów, kłótni, niespodziewanych wypadków, zawirowań. Zapowiadają rok niezwykle ciekawy, warto zopatrzyć się w jakieś środki wyciszające, aby to wszystko przetrzymać.
Drobne, równomiernie unoszące się  bąbelki, ułozone w równe łańcuszki zapowiadają zdrowe, pogodne, ciepłe dni na łonie rodziny. Jeżeli bąbelki skrzyżuja się - trzeba kontrolować wydatki, bo może byc problem i należy zadbać o zdrowie. Przygladajmy sie bąbelkom, a będziemy wiedzieli, co nas czeka w nadchoodzącym roku.

Inna wróżba to kromka chleba posmarowana z jednej strony miodem, z drugiej musztardą podrzucona go góry. W zależności jak upadnie, to nas czekać będzie.

Bogactwo

Chcesz sobie zapewnić stały przypływ gotówki w nowym roku. Zadbaj o to w noc sylwestrową. Należy włożyć do prawego buta banknot - najlepiej o wysokim nominale i uruchamiamy magiczną moc.

Inny sposób, to należy na takim banknocie usiąść o północy. Kiedy zegar będzie wybijał dwunastą trzeba myślieć, jak dużo takich banknotów przyleci do ciebie przez cały rok.

Na dostatni w gotówkę rok jest jeszcze innych sposób. Wrózba mówi,że kiedy w Nowy Rok (1.01) znajdziemy pieniązek, to przez cały rok przypływ gotówki zapewniony. Szczęściu trzeba trochę dopomagać, więc wspomnieć sąsiadowi, aby gdzieś tam w pobliżu jakiś grosik rzucił...

Czas się szykować. dzisiaj bawić się będziemy wspólnie z sąsiadami.

Zatem życzę wszystkim szampańskiej zabawy i wspaniałego Nowego Roku 2016r.

16 komentarzy:

 1. Fajne te wróżby, może by tak zastosować ? :_)))
  Szczęśliwego Nowego Roku !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja znam przesąd, że w portfelu musi znaleźć się gotówka, nie witajmy zatem Nowego Roku z pustym portfelem, karty się nie liczą. Od czasu, jak ktoś mi o tym powiedział, trochę tego pilnuję, bo niby to tylko gusła, ale co będzie, jak działa... :D Najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym słyszałam. To moze ja do obu butów banknoty włożę.... Hi, hi, hi... Serdeczności.

   Usuń
 3. Zycze zatem szampanskiej zabawy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Udanej zabawy!
  Tylko nie wróż za dużo ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam tym samym. Nowy Rok 2016 niech żyje !!! Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego najlepszego w nowym roku , DD. Niech się spełnią marzenia:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tobie również dobrego roku :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe te wróżby :) O niektórych w ogóle nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W Nowym Roku 2016 życzę Ci wszystkiego najlepszego, by spełniły się marzenia i oby ten rok był jeszcze lepszym od poprzedniego.

  DO SIEGO ROKU!

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat o takich wróżbach nie słyszałem. Z drugiej strony całe to strzelanie fajerwerkami, to przecież pogański zwyczaj odpędzania złych duchów... I tyle z naszego XXI wiecznego racjonalizmu...

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.