Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Śladami arystokracji - Pałac w Rogalinie

Uwielbiam zwiedzać, a szczególnie zamki, pałace, dwory.... I zachwycam się, szukam ciekawych historii... 
Wracając z Wrcławia do domu zboczyliśmy lekko i zahaczyliśmy o Rogalin. A tam czekał na nas przecudny pałac Raczyńskich.
Wnętrze pałacu zostało zrekonstruowane na podstawie zdjęć i opowieści służby. 

Ponadto można obejrzeć powozownię, gabinet Raczyńskiego, galerię obrazów i kaplicę - mauzoleum, w której pochowani są przedstawiciele rodu Raczyńskich, a między innymi ostatni męski potomek Prezydent II RP , Edward Raczyński.


Piękny ten pałac.... Ach! I ten ogród, park i dęby..... W parku znajduje się ponad 1000 drzew uznanych za pomniki przyrody.

Zwiedzanie umila adioprzewodnik. Fantastycznie przygotowany opis. Jednakże brakowało mi prawdziwego przewodnika, bo  miałam sto tysięcy pytań i nie miałam do kogo skierować. Co prawda, pytałam pani nadzorującej, ale ona niewiele wiedział, chociaz baaaardzo się starała. Szkoda.

4 komentarze:

  1. Cudowny zamek oraz fotoreportaż serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dorotko, a wiesz, mnie park podoba się bardziej niż wnętrza (po prostu nie moje klimaty). Interesująco wyglądają te poprzycinane w stożki iglaki na tle drzew z prawdziwego zdarzenia... Takim dekoracjom nie można odmówić pewnych walorów, niemniej na ten widok przypomniała mi się pewna stara reklama szamponu do włosów, w której na przyjęcie pełne wystylizowanych aż do przesady ludzi wchodzi dziewczyna z naturalnymi włosami i lektor podsumowuje, że teraz widać prawdziwe piękno. Ach, te skojarzenia ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.