Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

środa, 15 lipca 2015

Alcobaca i klasztor Cystersów

Alcobaca, to kolejny punkt zwiedzania Portugalii. Miasto słynie z cysterskiego klasztoru, który jest jednym z najstarszych zabytków gotyckich w Portugalii. Na szczególną uwagę zasługują piękne grobowce  króla Piotra I zwanego Okrutnym i jego wielkiej miłości Ines de Castro.


Grobowce są piękne, ale historia miłości tej pary jest zarówno romantyczna, jak i pełna okrucieństwa okrucieństwa.

PiotrI 
Ines de Castro
Piotr, syn królewski, ożenił się  z księżniczką Konstancją Manuel. Gdzie w grę wchodzi polityka i obowiązek, tam raczej miłości trudno szukać.  Nic więc dziwnego,zę serce następcy tronu zdobyła inna kobieta, Ines de Castro, z którą nawiązał płomienny romans. Ines była wówczas damą dworu królowej. Kochanka - kochanką, a dzieci należało mieć z prawego łoża. Toteż przyszły król nie zaniedbywał obowiązków małżeńskich wobec żony. Miał z nią troje dzieci. Przy porodzie trzeciego syna Konstancja zmarła i.... I Piotr nareszcie mógł oddać się w całości ukochanej Ines, z którą wziął potajmenie ślub. Inez urodziła mu czworo dzieci. Niestety, związku tego nie pochwalał ojciec księcia, król Alfonso IV. Obawiał się nadmiernych wpływów rodziny Ines na przyszłego króla, więc postanowił pozbyć się niewygodnej osóbki. Zlecił morderstwo. Ines została zasztyletowana.
Piotr cierpiał. Dwa lata później, po śmierci ojca, wstąpił na tron. Zemsta była słodka. Jdnym z pierwszych działań nowego króla było schwytanie i brutalne zabicie morderców ukochanej. Wyrwał im serca. Ale żeby tylko to! Nie. Serca morderców włożył do marynaty, następnie zaprosił rodziny oprawców i podał im to do zjedzenia.... brrrrr . Wcześniej jednak dokonał eskumacji ciała Ines ( po dwóch latach można sobie wyobrazić  w jaki stanie była) kazał ubrać ją w królewskie szaty, włożył jej koronę na głowę i kazał posadzić na tronie. Następnie  oznajmnił wszystkim, że się z nią ożenił potajmnie oraz kazał oddawać jej królewską cześć  poprzez całowanie w dłoń.... brrrr. Potem rozprawił się z mordercami, jak już napisałam, niestety nie ze wszystkimi. Jednemu udało się uciec.

Piotr polecił zbudować w klasztorze Acobaca sarkofag dla siebie i Ines. Ich ciała mały być ułożone tak, by w chwili sądu ostatecznego powstali z głowami zwróconymi ku sobie i mogli sobie spojrzeć prosto w oczy.Klasztor Cystersów  warto zwiedzić.


23 komentarze:

 1. Architektura i przyroda ... czy może być coś piękniejszego? Nie wiem dlaczego ludzie z takich wycieczek "potrafią" przywieźć zdjęcia z plaży i "samojebki".
  Czekam na następne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też często się nad tym zastanawiam. Ot, jesteśmy po prostu różni. Mam znajomych, którzy twierdzą,że zabytki i dzieła sztuki moga zobaczyć w necie. Serdeczności.

   Usuń
 2. Biedni ci krolowie, interes panstwa byl zawsze wazniejszy od milosci. No i mial facet fantazje w wymyslaniu zemsty. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do historii przeszedł jako Piotr I Okrutny Sprawiedliwy

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawa historia miłości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Mnie też urzekła ta historia i pobudziła wyobraźnię.

   Usuń
 4. Mogłabyś być przewodniczką po ciekawych miejscach :) Jak dobrze, że dzielisz się swoimi podróżami :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomyślcie, do czego jest zdolny zakochany facet!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie???? Ten jego ojciec, Alfonso tę zapewne nie umarł ze starości. Synuś rewoltę przeciw niemu wzniecił i.... kto wie, gdyby nie konflikt może pożyłby jeszcze!
   Zakochany Piotr, zadbał o swoje nieślubne dzieci z Ines i zadbał o więzi rodzinne tychże dzieci z dziećmi z małżeństwa. Historia mówi ,że bracia bardzo się wzajemnie kochali i szanowali.

   Usuń
 6. Byłem w Alcobaca, jedno z piękniejszych miejsc w Portugalii. A opowieść o miłości Piotra i Inez zapada w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak klasztor Cystersów warto zwiedzać - także ten w Rudach na Śląsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie byłam w Rudach na Śląsku. Aż wstyd się przyznać!

   Usuń
  2. Śląsk dawniej turystycznie był bardzo zaniedbany . Teraz się odradza Naprawdęjest tu wiele miejsc bardzo ciekawych ....Zapraszam

   Usuń
  3. Serdeczne dzięki!

   Usuń
 8. Tak klasztor Cystersów warto zwiedzać - także ten w Rudach na Śląsku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Drugi co do wielkości na świecie (po hiszpańskim Eskurial) obiekt sakralny to opactwo cystersów w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Ciekawostką jest jego barokowa fasada - najdłuższa w Europie. Liczy sobie 223 metry. W Lubiążu co roku odbywa się wiele imprez artystycznych i rekonstrukcji wydarzeń historycznych, które miały miejsce w okolicy klasztoru.
  Polecam zwiedzanie tego obiektu. Naprawdę warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, dzięki! Cudze chwalicie, swego nie znacie.... cóż

   Usuń
 10. A wątek kryminalny ?? Co z tym uciekinierem ?? ;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie został złapany, a król wybaczył mu, kiedy leżał na łożu śmierci

   Usuń
 11. Przypomniała mi się podobna historia naszego Szczęsnego Potockiego zwanego Plugawym (tego od Targowicy m.in.) jemu też rodzina zamordowała ukochaną ale... no właśnie stad przydomek plugawy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tej historii. Już jestem ciekawa!

   Usuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.