Jeśli wierzysz, że Ci się uda, że potrafisz, w większości wypadków rzeczywiście Ci się uda, to władza umysłu nad ciałem.

- Vernon Wolfe

piątek, 31 października 2014

Sześciolatki nie radzą sobie w czwartej klasie

Polecam wszystkim  poniższy artykuł. Na usta  ciśnie się "A NIE MÓWIŁAM?!" Chory system - cierpią dzieci.

Sześciolatki nie radzą sobie na dalszym etapie edukacji

14 komentarzy:

 1. Wiem, że sobie nie radzą. Mam teraz wysyp czwartoklasistów, którzy nie radzą sobie z językiem angielskim. Przychodzą tak samo spanikowani, jak rodzice i walczymy. Zdaję sobie sprawę, że ja łatam tylko jedną dziurę. Co z resztą, co z pewnością siebie, i poczuciem własnej wartości dzieci? Mam kolejne potwierdzenie, że dobrze zrobiłam nie pozwalając Młodej zacząć za wczeście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo system jest chory! W klasach 1-3 obnizono podstawę programową. Dzieci są pieszczone. Wymagania dostoswywane są do ich możliwości. Potem przchodzi test OBUT I TRACH! pierwszy szok. A potem czwarta klasa, gdzie zapomniano dostosować materiał programowy. Często nauczyciele zapominają,że u dziwięciolatków jest jeszcze myślenie konkretno - obrazowe itp, itd... Przecież będą pisać testy takie same jak inni... Ach! Dobrą decyzję podjęłaś!

   Usuń
 2. Zobaczymy, jak będzie u nas. Na razie syn wykazuje się megaodpowiedzialnością, jeśli chodzi o naukę, ale zdaję sobie sprawę, że na tym etapie jest tego dramatycznie mało...Słyszałam już od znajomych, że przeskok do klasy 4 to bardzo duża zmiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolosalna zmiana. Dla dzieciaków SZOK. Nie tylko dla tych młodszych,m ale równiezdla tych, którzy rozpoczęli naukę w wieku 7 lat.

   Usuń
 3. Będziemy spijać ten "sok" przez wiele lat...Bo ktoś się chciał wykazać...Szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż. Psycholodzy będą mieli pełne ręce roboty. W poradniach państwowych już śa kolejki, prywatne będą zarabiać!

   Usuń
 4. Przejście do klasy czwartej zawsze było trudne, i szokiem dla wielu dzieci. Bo nowi nauczyciele, nowe przedmioty, inny system oceniania...A teraz jeszcze może dochodzić niedojrzałość dziecka.
  W szkolnictwie wiele zmian jest nieudanych. Myślę jednak, że za wcześnie jeszcze na obiektywną ocenę, wszak w obecnej czwartej klasie są dzieci wiekowo wymieszane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mylisz się. Są klasy utworzone wyłącznie z sześciolatków. Obecnie sama uczę taka klasę i widzę róznicę. System nie jest dostosowany. A obecna reforma wraz z darmowym podręcznikiem - porażka!

   Usuń
  2. A ja wciąż uważam( subiektywnie), że na obiektywną ocenę jest za wcześnie, gdyż obecni czwartoklasiści to nie sami sześciolatkowie, nawet jeśli została utworzona klasa tylko z takim rocznikiem.
   Nie śmiem zaprzeczyć, że system jest niedostosowany, grono pedagogiczne również,bo trudno się pewnie przestawić jak przez lata miało się do czynienia ze starszymi dziećmi i przez jakiś czas wciąż się będzie miało- np. nauczyciele przedmiotowi.

   Wiesz, ja w rodzinie, wśród znajomych i znajomych moich dzieci mam wiele osób, łącznie z moim OM, które rozpoczęły naukę w wieku 6.lat. Dlatego uważam, że to nie wiek stoi na przeszkodzie tylko dostosowanie się szkół i rodziców. Przedszkoli. Na pełną ocenę będzie czas, gdy pierwszy rocznik, który miał 3 lata w czasie gdy 6.latki obowiązkowo idą do szkoły- pójdzie do czwartej klasy. Takie jest moje zdanie, choć nie przeczę, ze sygnały są niepokojące. Na szczęście nie ze wszystkich szkół.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. no i stało się, co się stać musiało....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nikt nas nie słuchał. NIKT! PRZECIEŻ WŁADZA WIE NAJLEPIEJ!

   Usuń
 6. Trochę dziwne, bo w wielu krajach europejskich dzieciaki wcześnie zaczynają edukację i dają radę. U nas jednak ciągle reformy oświaty wołają o pomstę do nieba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają dopracowany system szkolnictwa. U nas, jak zwykle coś jest na niby!

   Usuń
 7. Czytałam ten artykuł. Na mnie jak mówiłam, że te reforma do bani jest, też psy wieszali.
  A teraz już po herbacie, złamywanie rąk nic nie da.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś posiadaczem konta google+ wybierz "nazwa/adres url" i wpisz swój nick lub imię. Trochę tak głupio rozmawiać z Anonimem.